• Prípravný ročník

• Prípravný ročník je:

·     jednou z alternatív pre deti s odloženou  povinnou školskou dochádzkou,

·     pre deti s nedostatočnou školskou zrelosťou,

·     jednou z alternatív pre deti s odloženou  povinnou školskou dochádzkou ,

·     pre deti s poruchami reči,

·     v odôvodnených prípadoch  optimálnym prechodom medzi materskou školou a
          základnou školou
           ,

·     veľkou pomocou pre deti aj ich rodičov, získané vedomosti, zručnosti a návyky
          pomáhajú deťom bez väčších problémov zaradiť sa do vyučovacieho procesu v 1. ročníku
          ,

V prípravnom ročníku sa striedajú metódy a formy práce rozdelené do jednotlivých výchov, maximálne rozvíjajú schopnosti detí potrebné v 1. ročníku. V triede je najviac 6 detí, aby bolo možné sa každému dieťaťu venovať individuálne.

V prípravnom ročníku sa vzdelávajú žiaci so zdravotným znevýhodnením /žiaci so zdravotným postihnutím, žiaci chorí a zdravotne oslabení, žiaci s vývinovými poruchami a žiaci s poruchou správania/:

- ktorí k 1. septembru dosiahli fyzický vek šesť rokov,

- ktorí nedosiahli školskú spôsobilosť a nie je u nich predpoklad zvládnutia prvého ročníka základnej školy so vzdelávacím programom podľa § 95 ods. 1 písm. b) školského zákona.

Prihlášky do prípravného ročníka na nasledujúci školský rok možno zasielať v čase

do 31.mája

Absolvovanie prípravného ročníka sa považuje za prvý rok plnenia povinnej školskej dochádzky. Do prípravného ročníka školy prijímame prednostne deti s mentálnym a viacnásobným postihnutím.

Neprijímame deti s Detským autizmom a Aspergerovým syndrómom.

Cieľom prípravného ročníka je rozvíjať schopností detí tak, aby zvládli požiadavky 1.ročníka na základnej alebo špeciálnej škole. Deti systematicky vedieme k školskej práci.

V rámci vyučovania poskytuje školská logopedička žiakom logopedickú starostlivosť.

Vyučovanie prebieha od 8,00 do11,35 v klasických vyučovacích hodinách:

Rozvíjanie komunikačnej schopnosti /práca v skupinách aj individuálne/

Rozvíjanie grafomotorických zručností

Vecné učenie

Pracovné vyučovanie

Výtvarná výchova

Hudobná výchova

Telesná a športová výchova

Trieda sa zriaďujeme pre najviac 8 žiakov. Pred koncom školského roka príslušné poradenské zariadenie odporučí na základe vyšetrenia vzdelávanie žiaka v 1.ročníku základnej alebo špeciálnej školy.

Podmienky prijatia

O prijatí rozhodne riaditeľka školy na základe psychologického vyšetrenia, špeciálno-pedagogického vyšetrenia a vždy so súhlasom oboch zákonných zástupcov. Zákonný zástupca môže poslať žiadosť o prijatie, vyjadrenia CPP alebo ŠCPP poštou alebo e-mailom (žiadosť dostupná v časti Tlačivá). Ak ide o dieťa aj so zmyslovým postihnutím, poruchou správania, epilepsiou a pod. je potrebné doložiť správu príslušného odborného lekára /oftalmológ, ortopéd, neurológ, psychiater./. Pri narušenej komunikačnej schopnosti ktuálne logopedické vyšetrenie.

Žiadosť o prijatie si môžete stiahnuť na nasledujúcom linku: Ziadost_o_prijatie_do_SZS_.docx