Čo je to ŠPT?
„Školský podporný tím (ďalej len ŠPT) predstavuje v súlade s § 84a zákona 138/2019 Z. z. spolupracujúcu skupinu ľudí zostavenú z odborných a pedagogických zamestnancov školy, ktorí sa aktívne podieľajú na tvorbe rešpektujúcej kultúry školy ako učiacej sa organizácie. ŠPT pracuje nielen s deťmi, ale aj s učiteľmi a rodičmi a ich komunitou v rámci schémy trojstupňovej pomoci, ktorá je súčasťou piatich úrovní podpory v systéme poradenstva a prevencie.“ (Krnáčová, Križo)
Hlavnou úlohou ŠPT je podpora a rozvoj inkluzívneho prístupu vo výchovno-vzdelávacom procese a vytváranie pozitívneho školského prostredia rešpektujúceho potreby a záujmy každého dieťaťa/žiaka, rovnako aj pedagogických zamestnancov, odborných zamestnancov, zákonných zástupcov a celej komunity školy. (Gálová, Horáková a kol., 2023)
Prečo škola potrebuje ŠPT?
Školský podporný tím zastrešuje úroveň prevencie a podpory celej školy, spoluvytvára systém podpornej kultúry či školského vzdelávacieho programu. Tam smeruje najväčšia časť aktivít školského podporného tímu v spolupráci s triednymi učiteľmi a pedagogickými asistentmi.
K základným činnostiam ŠPT patria:
- vyhľadávanie a identifikácia zdrojov a rizík u žiakov, tried, učiteľov (napr. nástup prvákov, prechod piatakov na druhý stupeň, podpora deviatakov, kariérový rozvoj žiakov, integrácia, príchod nového žiaka)
- preventívne a depistážne programy – preventívne aktivity s celými triedami, ktoré sú súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu (celoročné preventívne programy, ranné kruhy, prevencie rizikového správania).
- poradenstvo a vzdelávanie učiteľov a rodičov
- cielené intervencie u detí, rodičov a učiteľov – reedukácia porúch učenia, využitie terapeutických metód v skupinách i individuálne, mediácia konfliktov (napr. s využitím nenásilnej komunikácie, individuálna reflexia so žiakmi, špecifická podpora triednych učiteľov)
- mentoring pedagogických asistentov – ŠPT pedagogických asistentov odborne podporuje a sprevádza v práci a pomáha pri špecifickej podpore žiakov v riziku, ale aj celej triedy.
- aktívna spolupráca s poradenskými zariadeniami, sieťovanie s inými subjektmi (kuratela, polícia, lekári, LVS, DC, RC a i.)
- pravidelné tímové porady, intervízie, supervízie (aj tímu), prípadové konferencie, vzdelávanie tímu – bálintovské skupiny, prípadové konzíliá podporného tímu.
Kto tvorí ŠPT u nás na škole?
Členmi školského podporného tímu na Špeciálnej základnej škole s materskou školou na Nevädzovej 3, 821 01 v Bratislave sú:
- Mgr. Sabína Nevická – školský psychológ a koordinátor ŠPT,
- Mgr. Ivana Irová – školský logopéd
- Mgr. Jana Schmogrovitsová – výchovný poradca
- Mgr. Eva Hucková – učiteľ špeciálnej materskej školy
- Mgr. Kristína Bernátová – učiteľ I.stupňa ŠZŠ
- Mgr. Marta Benková, PhD. – učiteľ II.stupňa ŠZŠ
- Mgr. Ivana Gajdošová – učiteľ II.stupňa ŠZŠ
Súčasťou nášho ŠPT sú aj všetci pedagogickí asistenti pôsobiaci v škole, aktuálne v zložení: Oľga Lašová, Zuzana Vítková, Jana Mayerová, Veronika Vohráliková, Adriana Šelmeciová, Mária Bojničanová.
Kontakty a dokumenty
Kontakt:
- Multidisciplinárny prístup v školách
- Manuál ŠPT
https://vudpap.sk/wp-content/uploads/2023/01/MANUAL_SPT_web.pdf